RSS

Zamanda Bir Yolculuk: Doctor Who

06 Mar

Bir efsaneyi anlatmak istiyoruz. Dizinin adı DOCTOR WHO.

Doctor Who 1963 yılında başlayıp 90’lı yıllara kadar devam etmiş, uzun bir ara verip 2005 yılında tekrar ekranlara dönmüş dünyanın en uzun süren bilimkurgu dizisi olarak Guinness rekorlar kitabına girmiş İngiliz yapımı bir BBC1 dizisidir.

Öncelikle diziye adını veren başkahramanımız Doktoru tanıtmakla işe başlayalım. Doktor, zamanda ve mekânda yolculuk yapan bir zaman lordudur. Gallifrey gezegeninde doğmuştur. Ezeli düşmanları Daleklerle girdikleri büyük zaman savaşı yüzünden bütün gezegeni ailesiyle birlikte yok olmuştur. Bir tek kendisi, uzay ve zamanda yolculuk edebilen, dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen bir uzay gemisi olan TARDIS ile kaçmayı başarmıştır.

İşte Tardis’in Muhteşem Sesi:

Doktorun 2 kalbi ve 13 canı vardır. Darbe aldığında rejenerasyon geçirerek farklı bir bedene bürünür. Fiziksel görüntüsü ve karakteri tamamen değişir. Doktor karakteri şimdiye kadar tam 11 kere değişmiştir. Doktoru oynayan tüm oyuncular efsane olmuşlardır.

DOKTORLAR;

Tüm Doktorların Rejenerasyon Sahneleri (1963 – 2010)

1.doktor: William Hartnell (1963–1966)

2.doktor: Patrick Troughton (1966–1969)

3.doktor: Jon Pertwee (1970–1974)

4.doktor: Tom Baker (1974–1981)

5.doktor: Peter Davison (1981–1984)

6.doktor: Colin Baker (1984–1986)

7.doktor: Sylvester McCoy (1987–1989- 1996)

8.doktor: Paul McGann (1996)

9.doktor: Christopher Eccleston (2005)

10.doktor: David Tennant (2005–2010)

11.doktor: Matt Smith (2010…)

Yeni Doktor ve Yardımcısı Amy’nin Tanıtımı:

Dizi 2005 yılında tekrar başladığında doktor karakterini Christopher Eccleston Canlandırmıştı. Daha sonra tekrar rejenerasyon geçirerek 10.doktor olarak geri dönmüştür. 10.doktoru David Tennant canlandırmıştı. Bu doktor şimdiye kadarki doktorlar arasında en sevilen doktor seçilmiştir. Tam 3 sezon doktor olarak kalmıştır. 5.sezonda tekrar değişti ve bu sefer doktoru Matt Smith adlı genç bir oyuncu canlandırmaya başlamıştır ve onun gelişiyle diziyi izleyen fanlar Davidciler ve Mattciler olarak ikiye ayrılmıştır ki Matt’in gelişiyle ratingler düşmüştür. ( biz kesinlikle Davidciyiz ) İzleyenler bilir David bambaşkadır.

Doktorun birde birbirinden güzel yardımcıları vardır. 2005 yılında başlayan yeni serinin yardımcılarını tanıtmak istiyoruz.

İlk olarak bizim için yeri ayrı olan Rose’la başlayalım. Rose karakterini sarışın bomba Billie Piper oynuyor.

Rose Londra’da bir mağazada çalışan tezgahtardır. Babası ölmüş ve annesiyle beraber yaşamaktadır. Mickey adında da sevgilisi vardır. 1.bölümün sonunda Rose doktorla beraber yolculuk etmeye karar verir ki ayrılana kadar türlü maceralar atlatırlar. 2.sezon sonunda herkesi ağlatan bir sahneyle Rose ve doktor ayrılır. Tıpkı David Tennant gibi Rose da şu ana kadarki en sevilen doktor yardımcısı seçilmiştir ki bu da en doğru karar olmuştur.

Doktor ve Rose insanları derinden sarsan bir şekilde ayrıldıktan sonra Doktor Freema Agyeman’in oynadığı Martha adlı stajer doktorla yolculuk etmeye başlar. 1 sezon boyunca doktorla beraber çeşitli maceralar yaşarlar. 3.sezon sonunda ayrılırlar.

3.sezonun özel bölümünde de gördüğümüz Donna Noble (Catherine Tate) 4.sezonda doktorun yardımcısı olarak diziye katılıyor. Şüphesiz 4.sezon Donna sayesinde en eğlenceli sezondur. Özellikle Donna ve Doktorun tekrar karşılaştığı sahne en komik sahnelerdendir. Ne yazık ki Donna da Rose gibi trajik bir şekilde doktorun yanından ayrılmak zorunda kalır.

Şu an hala doktorun yardımcıları olan Amy ve Rory (Karen Gillan & Arthur Darvill) 5.sezonda diziye katılır. Amy ve Rory evlenmek üzere olan bir çifttir. Doktor ve Amy’nin tanışmaları da ilginç sahnelerden biridir.

Birde Doktorun uzaylı düşmanları var. Bunlardan başlıcaları:

Dalek: Zaman lordlarının en büyük düşmanları olan daleklerin birçoğu büyük zaman savaşında yok olmuşlardır. Fakat birkaç sürü kurtularak zaman zaman doktorun başına musallat olurlar.

Master (Usta): Hem doktorun ırkından olup hemde düşmanı olan Master tıpkı doktor gibi bir zaman lordudur. Dizinin birkaç bölümünde çıkan Master doktora zor zamanlar yaşatır.

Master’ın 1963’ten günümüze kadar olan halleri:

Cyberman: Özlerinde insan olan Cybermanler insani duygularından arıtılarak bir robot haline getirilen uzaylı bir ırktır.

Ne kadar özetlemeye çalışsak ta Doktor Who anlatılamayacak kadar güzel bir dizi ki bu kadar uzun yıllar sürmesi bunun bir göstergesi.

Dizinin 5.sezonu sona ermiş ve şu anda sezon arasındadır. Yeni sezonun noel özel bölümü “A Christmas Carol” 25 Aralık’ta yayınlandı. 6. sezon ise 2011 baharında yayınlanacaktır.

İzleyeceklere ve izleyenlere duyurulur 🙂

6.Sezon Tanıtımı:

Lee S. ve Uyus

Reklamlar
 
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: